Severná časť Červeného mora
Celá táto oblasť je špecifická tým že korálové formácie sa vytvorili na podloží, ktorého vrchná časť je nedaľeko od hladiny mora. To znamená, že korále sa formujú približne 1meter pod hladinou, a asi 30 metrov od brehu klesajú, spolu s podložím pod kolmým uhlom do hĺbky prevyšujúcej 30 metrov. Steny s korálovým pokrytím klesajú od 10 do 800 metrov a vytvárajú, pre túto oblasť typické koralové steny tzv. “Drop offs”.
Na miestach s veľkou hĺbkou a s výbežkom vyčnievajúcim od hlavnej steny tvoriacim tzv.”hlavu”(s Arabského- “RAS”), sa často tvoria silné prúdy ktoré sú príčinou bohatého zastúpenia podvodnej fauny aj flóry. RAS MOHAMMAD je jedným z takých miest. Zúženie pri ostrove Tiran vytvára “tunelový”efekt, ktorý je príčinou silných prúdov na korálových ostrovoch nachádzajúcich sa mezdi ostrovom Tiran a brehami Egypta- “Strait of Tiran”. Tieto miesta sú obľúbené pre častý výskyt dravých obyvateľov Červeného mora a silným prílivovým a odlivovým prúdom.
Potápačské lokality sa nachádzajú medzi ostrovom Tirana na severe, až po južný Ras Mahammad. Popri hlavnom brehu sa nachádzajú tzv. “miestne”, alebo “lokálne” miesta na potápanie. Tieto sú obľúbené hlavne menej skúsenými potápačmi pre jednoduchšie podmienky na potápanie. Južnejšie od Ras Mohammada sú miesta väčšinou navštevované počas potápačských safari, kedy potápači žijú na lodi. Medzi nimi sú niektoré známe miesta ako, Small passage, Shaab Shebna, a takisto aj potopené lode z rôznych období, Thistlegorm, Dunraven, Empress Fraser. Tieto miesta sú takisto známe častým výskytom delfínov žijúcich vo voľnej prírode..
Potápačské lokality Sharm el Sheikha…







